ul. T. Czackiego 3/5, 00-043 Warszawa

Wyjazd studyjny do Luksemburga - relacja

2020-03-30

Wyjazd studyjny do Luksemburga, który odbył się  w dniach od 3 do 7 lipca 2018 r. to już piąty wyjazd międzynarodowy organizowany przez OSPSBHP, a od 2015 r. przez ZG OSPSBHP. W ubiegłych latach takie wizyty odbyły się w Szwecji, Czechach, Włoszech i Litwie.

Partnerem Wspierającym wyjazdu była firma DuPont. Firma, która od ponad 200 lat wprowadza na rynek globalny światowej klasy rozwiązania naukowe i inżynierskie w postaci nowatorskich produktów, materiałów i usług. Wyjazd połączony był z międzynarodową konferencją „Zarządzanie bezpieczeństwem, zarządzanie wiekiem”, która wpisuje się w ogólnopolską kampanię „Praca odmładza” koordynowaną przez CIOP-PIB, realizowaną w ramach IV etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” - 1 etap - zadania służb państwowych pt. „Informacyjne kampanie społeczne promujące bezpieczeństwo i zdrowie w różnych okresach aktywności zawodowej człowieka”. Centralny Instytut Ochrony Pracy-PIB  był także partnerem w organizacji konferencji.

Uczestnikami wyjazdu byli członkowie OSPSBHP zrzeszeni w oddziałach w Olsztynie, Katowicach, Częstochowie, Słupsku, Szczecinie, Białymstoku, Warszawa Wola, Lublinie, Wrocławiu, Poznaniu, Starachowicach, Toruniu, Gdańsku a także przedstawiciele Partnerów Wspierających działania OSPSBHP: Ejendals AB, DuPont, Akala Faraone, łącznie 60 osób.

Miejscem zakwaterowania był Ośrodek Wypoczynkowy EUROSTRAD w Leiwen, położony w dolinie  Mozeli w Niemczech. W pierwszym dniu pobytu, po długiej, nocnej podróży autokarem, zaplanowany był wyjazd do Trewiru, najstarszego miasta w Niemczech, założonego w 16 wieku p.n.e. jako Augusta Treverorum za panowania rzymskiego. Dzięki polskim przewodnikom, uczestnicy poznali ciekawą historię tego miasta, a także zwiedzili ciekawe, historyczne miejsca jak Porta Nigre - Rzymska Brama – tz. „czarna brama”, rynek z zabytkową zabudową, fragmenty amfiteatru i wiele innych ciekawych obiektów.

5 lipca uczestnicy udali się do Luksemburga, gdzie w sali konferencyjnej hotelu Legere Hotel Luxembourg odbyła się międzynarodowa konferencja „Zarządzanie bezpieczeństwem, zarządzanie wiekiem”. Otwarcia konferencji dokonali Tomasz Redzimski, kierownik Zespołu Sprzedaży Odzieży Ochronnej w regionie Europy Środkowej i Ukrainy oraz Elżbieta Bożejewicz, prezes Zarządu Głównego OSPSBHP. Alfred Brzozowski, kierownik Ośrodka Promocji i Wdrażania w CIOP-PIB w prezentacji „Informacyjne kampanie społeczne dotyczące zarządzania wiekiem na tle działalności CIOP-PIB” przedstawił założenie kampanii „Praca odmładza”, a także nawiązał do poprzedniej kampanii „Bezpiecznie od początku”.

Elżbieta Bożejewicz, prezes ZG OSPSBHP przedstawiła cele i misję OSPSBHP, a „dobre praktyki” w zakresie zarządzania wiekiem w polskich przedsiębiorstwach prezentowali: Adam Katulski, Gł. Specjalista ds. bhp w KGHM Polska Miedź S.A. Lubań, członek oddziału OSPSBHP we Wrocławiu oraz Marian Sobecki, Gł. Specjalista ds bhp w EthosEnegry Poland S.A. w Częstochowie.

Francis Marso, menedżer ds. BHP i Ochrony Środowiska w zakładzie DuPont Nemours w Luksemburgu zaprezentował „Wdrożenie kultury bezpieczeństwa przez firmę DuPont w zakładzie produkcyjnym w Luksemburgu”. DuPont to jeden z największych koncernów chemicznych na świecie. Spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Firma została założona w czerwcu 1802 roku i zajmowała się produkcją czarnego prochu. Jej założycielem był Éleuthère Irénée du Pont de Nemours, syn Pierre’a Samuela – najpierw osobistego sekretarza króla Stanisława Poniatowskiego, a później długoletniego sekretarza Komisji Edukacji Narodowej. Obecnie zakład produkcyjny w Luksemburgu znany jest z produkcji kombinezonów Tyvek do ogólnej ochrony w przemyśle.

Kultura bezpieczeństwa w firmie DuPont rozwinięta jest według modelu krzywej  Bradleya, która wyróżnia czynniki mające wpływ na poziom kultury bezpieczeństwa: reaktywny, zależny, niezależny i najistotniejszy-powiązany (współzależny). Francis Marso zwrócił uwagę, że wdrożenie takiego modelu to proces wieloletnich starań i zaangażowania kierownictwa. W firmie DuPont badane są wnikliwie wszystkie zdarzenia potencjalnie wypadkowe, do zgłaszania których dyscyplinuje się pracowników. Każdy wypadek przy pracy jest omawiany we wszystkich oddziałach firmy DuPont, a po zakończonym dochodzeniu wydawana jest broszura, z którą zapoznaje się wszystkich pracowników. Wystąpienie Francisa Marso wzbudziło żywe zainteresowanie i dyskusję na temat systemu.

Po konferencji uczestnicy wzięli udział w wizycie technicznej w zakładzie DuPont. Grupa została podzielona na trzy  podgrupy. Podczas gdy jedna grupa wizytowała zakład dwie pozostałe brały udział w warsztatach prowadzonych równolegle przez pracowników DuPont, którzy prezentowali temat „ Przeciwchemiczna odzież ochronna, klasyfikacja, dobór i zastosowanie” oraz pracowników firmy Ejendals AB, którzy prezentowali temat „Zmiany w regulacjach dotyczących środków ochrony indywidualnej”.

Wizytując zakład produkcyjny firmy DuPont uczestnicy mieli możliwość zobaczenia procesu  produkcji tkaniny Tayvek wykorzystywanej m.in. do produkcji kombinezonów ochronnych. Zakład wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do produkcji, a także zastosowano nowoczesne zabezpieczenia przed dostępem do stref niebezpiecznych.

Ostatni dzień wyjazdu studyjnego do Luksemburga poświęcono na zwiedzanie miasta Luksemburg. Zwiedzanie Katedry Notre Dame czy też widok pozostałości po Twierdzy Luksemburg czy też most Adolphe-Breck z 1903 r. długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu studyjnego do Luksemburga. Na zakończenie zwiedzania tego pięknego miasta wykonano zdjęcie całej grupy przy Pałacu Wielkich Książąt.

Wyjazd studyjny do Luksemburga, to nie tylko możliwość do spotkania przedstawicieli służby bhp z różnej branży i wymiany doświadczeń, ale również możliwość poznania rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa pracy stosowanej w innych krajach.